Instrukcja obsługi strachu

INSTRUKCJA OBSŁUGI STRACHU
na podstawie książki


Strach ostrzega nas przed niebezpieczeństwem i pomaga się przed nim uchronić. Bywa, że odczuwamy strach, gdy grozi nam prawdziwe niebezpieczeństwo. Czasem jednak boimy się mimo, że tak naprawdę nic strasznego się nie dzieje np. niektóre osoby boją się ciemności, a inne myszy. 
Narysuj czego jeszcze możemy się bać.

Gdy przeżywamy strach nasze ciało może reagować w różny sposób: blednie, trzęsie się, poci.  Nogi mogą się uginać, włosy jeżyć, a oczy robić się wielkie. Niektórzy stają się senni, a inni przeciwnie- muszą się ruszać, biegać, działać. 
Dzięki tym określeniom łatwo rozpoznasz przestraszoną osobę. Może twój strach wyraża się jeszcze inaczej-przypomnij sobie. 


A co możesz robić, kiedy poczujesz, że się boisz?

Najlepszym sposobem by, zapanować nad strachem jest wzięcie kilku głębokich oddechów. Możesz też opowiedzieć innym o swoich odczuciach. Albo w zabawie zmieniać się w to, czego się boisz np. w potwora, groźnego psa. Znacznie łatwiej oswoić strach, gdy widzisz, gdzie się umiejscowił w twoim ciele. Kiedy zdajesz sobie z tego sprawę, spróbuj wyolbrzymić swoje odczucia. Gdy ze strachu drżą tobie nogi to spraw, żeby drżały jeszcze mocniej-najmocniej jak potrafią. Wtedy  zaczynamy się wygłupiać i przestajemy się bać. Jeśli czegoś się boisz, to narysuj to. Potem zniszcz ten rysunek lub patrz na niego tak długo aż się do niego przyzwyczaisz i przestaniesz się już bać. Możesz też dorysować coś, co go zmieni np. coś śmiesznego, żeby stracił swój groźny charakter. 

Czego w obliczu strachu lepiej nie roić? Nie udawać kogoś, kto się niczego nie boi. To nie jest prawdziwa odwaga i łatwo sobie zaszkodzić. Nie trzeba wstydzić się swoich uczuć, ale ich słuchać a one podpowiedzą, co trzeba robić.

AF


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Raport Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży i opiekunów – wsparcie psychologiczne w sytuacji kryzysu