Stres. Czy może mieć zalety?


Co czułeś kiedy stawałeś przed nową, trudną dla Ciebie sytuacją? Zapewne odczuwałeś dyskomfort nie wiedząc czy sobie poradzisz. Mogłeś poczuć szybsze bicie serca, trudno było Ci zebrać myśli, a twój oddech stał się płytszy. Ta fizjologiczna reakcja organizmu to stres.
Stres towarzyszy każdemu człowiekowi od dzieciństwa aż po starość. Słowo stres kojarzy nam się z czymś złym, o negatywnym zabarwieniu. Na myśl przychodzą nam od razu różne trudności życiowe, sytuacje które nas unieszczęśliwiają. Jednak nie zawsze tak jest. Stając przed trudnym problemem możemy albo się poddać albo zmobilizować się by go przezwyciężyć. Stres może być pozytywny albo negatywny.
Najpierw zalety.
Stres pozytywny  ma ich wiele. Przede wszystkim motywuje nas do działania i poszukiwania najlepszych rozwiązań, podnosi poziom energii, umożliwia większą koncentrację na zadaniu, skłania do podejmowania wyzwań. To dzięki stresowi jesteśmy w stanie radzić sobie w trudnych sytuacjach i stawiać sobie nowe cele. 
Kiedy czeka Cię trudny sprawdzian i zależy Ci na tym aby dostać dobrą ocenę, to właśnie to, że odczuwasz stres mobilizuje Cię do nauki.
Jak to się dzieje? 
Za wszystko odpowiedzialny jest kortyzol i adrenalina, czyli hormony stresu. To właśnie przez adrenalinę w czasie stresującej sytuacji pocą nam się dłonie, szybciej bije nam serce, mamy przyspieszony oddech, a nasze źrenice rozszerzają się. Dzięki temu jesteśmy gotowi do działania.
Stres negatywny jest dużo trudniejszy bo może wzbudzać w nas poczucie frustracji, lęku i bezradności. 
Czy można nauczyć się sobie z tym radzić?
Jest wiele sposobów na radzenie sobie ze stresem. Może to być po  prostu robienie czegoś co sprawia nam przyjemność, realizowanie swojego hobby, czytanie ulubionej książki, słuchanie muzyki czy aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Może to być też rozmowa z przyjacielem, opowiedzenie komuś o tym co nam się przydarzyło. 
Możesz także posłużyć się wizualizacją. To metoda która polega na wyobrażaniu sobie bezpiecznego i przyjemnego dla nas miejsca. 
np. połóż się wygodnie, zamknij oczy i wyobraź sobie że leżysz na łące. Pod plecami czujesz miękką trawę, na twarzy czujesz ciepłe promienie słońca, w powietrzu unosi się zapach Twoich ulubionych kwiatów a nad głową śpiewają ptaki.
Wymyślamy taką sytuację która będzie dla nas najprzyjemniejsza. Im częściej będziemy wykonywać to ćwiczenie tym będzie ono bardziej skuteczne.  

Możesz też spróbować zrelaksować się. Położyć się wygodnie, włączyć relaksującą muzykę i głęboko oddychać. Wyciszyć się i wsłuchać w bicie serca.
Różnimy się od siebie i dla każdego skuteczniejsza może być inna z metod. Ważne aby każdy z nas znalazł tą odpowiednią dla siebie i nawet w trudnej sytuacji mógł czerpać z niej korzyści. Pamiętaj, stres chociaż bywa trudny to jest niezbędny do życia i potrzebujesz go aby być kreatywnym, uczyć się i działać.

KB

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Raport Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży i opiekunów – wsparcie psychologiczne w sytuacji kryzysu