Dzieciakowo
Zabawy na kartce papieru
Dziś chciałam zachęcić Was do zabawy na kartce papieru, możecie bawić się sami lub zaprosić do zabawy drugą osobę (rodzica, brata, siostrę).
Zabawa pierwsza „Samotnik”
Jak sama nazwa wskazuję można w to grać samodzielnie. Potrzebna będzie kartka w kratkę i długopis, albo ołówek. Do przygotowania można wykorzystać jeszcze linijkę. Zaczynamy:
Rysujemy na kartce papieru kwadrat o bokach 10 na 10 kratek, można też narysować 10 na 10 cm (tak jak ja, ale wtedy trzeba zaznaczyć wszystkie linie, żeby było 10 na 10 kratek.
Wyszedł nam kwadrat o 100 polach, co trzeba zrobić?
Wypełnić go liczbami od 1 do 100, ale liczby wpisujemy poruszając się jak skoczek (konik) na szachownicy. Poniżej na kolejnej planszy pokazuję jak należy to robić.
Nie jest to łatwe, ale możliwe.
Zabawa druga: Kropki
Do tej zabawy potrzebujemy już drugiej osoby, kartki papieru w kratkę i długopisów lub kredek o różnych kolorach. Zasady gry są proste. Na zmianę stawiamy kropki na złączeniach kratek.
Jeśli uda nam się otoczyć kropkę przeciwnika swoimi kropkami, łączymy je linią. Otoczonych kropek przeciwnik nie może już wykorzystywać.
Wygrywa ten kto otoczy więcej kropek przeciwnika – liczymy je, gdy zabraknie nam już miejsca na kartce do dalszej gry.
Zabawa trzecia: Piłkarzyki – czyli zabawa w piłkę bez piłki
Do tej zabawy potrzebujemy (tak jak do poprzedniej) drugiej osoby, kartki w kratkę i dwóch kolorowych długopisów lub kredek. Rysujemy boisko zgodnie z poniższym wzorem. Im większe tym dłużej trwa zabawa.
Grę zaczynamy od środka pola. Pierwsza osoba rysuje kreskę o długości jednej kratki (możemy rysować po linii kratki lub po przekątnej), druga osoba rysuje swoją zaczynając od miejsca, gdzie skończyła pierwsza. Gracze rysują linie na przemiennie. Każdy z graczy może narysować w kolejnych ruchach więcej niż jedną kreskę, o ile może odbić się od rogów narysowanych już linii. Grę wygrywa osoba, która pierwsza przekroczy linię bramki przeciwnika.
ŻYCZĘ WAM DOBREJ ZABAWY.
RS
Masa plastyczna
Masy plastyczne uwielbiam i sama często je robię. Masę plastyczną robi się bardzo szybko, a składniki do niej, znajdziemy w kuchni i łazience. Są to różnego rodzaju mąki, soda oczyszczona, odżywka do włosów, balsam do ciała, a nawet pianka do golenia. Masy zrobione przez nas zaskakują nas swoją różnorodnością jedne pachną, inne szokują konsystencją inne z kolei relaksują i wciągają do niekończącej się zabawy. Zabawa masą plastyczną to nie tylko świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, ale również doskonałe ćwiczenie motoryki małej. Sprawność dłoni ma znaczenie, jeśli chodzi o gotowość do osiągania kolejnych etapów – nauki mówienia, czytania i pisania.
Poniżej znajdziecie kilka przepisów na masę plastyczną domowej roboty. Jej przygotowanie nie zajmie wam więcej niż kilka minut. Nie potrzebujecie do niej niezwykłych składników, w każdej chwili możecie więc dorobić więcej masy plastycznej.
Masa solna
To najłatwiejsza do przygotowania domowa masa plastyczna z produktów, które są w każdym domu. Do przygotowania masy solnej wystarczy mąka, sól i woda. Z gotowej masy solnej można lepić figurki albo wykrawać kształty. Gotowe dekoracje można pomalować farbami i zostawić do wysuszenia. Masę solną można zabarwić podczas wyrabiania np. barwnikiem spożywczym, dzięki czemu masa będzie kolorowa. Do wykonania masy potrzebne będą:
- 2 szklanki mąki
- 2 szklanki soli
- 1 szklanka wody
Ilość składników można zwiększyć lub zmniejszyć pamiętajcie jednak aby zachować proporcje 2:2:1 tyle samo mąki i soli.
W misce wymieszaj mąkę z solą a następnie dodaj wodę i dokładnie wymieszaj a następnie ugniataj do uzyskania jednolitej gładkiej i elastycznej masy.
Mokry piasek z mąki i oleju
Każdy uwielbia bawić się w piaskownicy, jednak nie zawsze mamy taką możliwość. Kolorowy piasek kinetyczny pozwala na stworzenie piaskownicy w domu. Nie musicie jednak rezygnować z zabawy – wystarczy odrobina chęci i możecie przygotować swój własny, mokry piasek. Dotworzenia piasku będziemy potrzebować:
- 8 szklanek mąki
- 2 szklanki oleju
- barwnik (najlepiej sprawdzi się tutaj starta na tarce kreda)
Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj w misce i GOTOWE. Wystarczy pomysł i foremka.
Ciastolina
Wszyscy dokładnie wiemy, czym jest ciastolina. Jest bardzo prosta do wykonania i warto spróbować ją wykonać samemu, bo rzecz jest godna polecenia. Do ciastoliny będziemy potrzebować:
- 0,5 szklanki mąki pszennej
- 0,5 szklanki wody
- 0,3 szklanki drobnej soli
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżka oleju
- barwnik spożywczy
- aromat zapachowy - opcjonalnie
- garnek
Do garnka wlejcie wodę, dodajcie mąkę, sól, proszek i olej. Rozgrzejcie masę na kuchence ( poproś rodziców o pomóc jeśli sam nie możesz korzystać z kuchenki), ostudźcie i podzielcie na kilka części. Do każdej części dodajcie inny barwnik – i już!
Pomysłów na masy plastyczne jest bardzo dużo, jeśli podobały Ci się te i chcesz więcej to podziel się w komentarzu. A ja przygotuje więcej przepisów.
ASz
Rozdawaj „Ciepłe i Puchate” :)
Na początku przeczytaj krótkie opowiadanie„Ciepłe i Puchate”
W pewnym kraju ludzie po urodzeniu dostawali woreczki z Ciepłym i Puchatym. Obdarowywali się nim bez umiaru, a im więcej dawali, tym więcej mieli. Żyli szczęśliwie, dopóki nie pojawiła się zła czarownica. Wmówiła ludziom, że Ciepłe i Puchate lepiej zatrzymać dla siebie. Pochowali więc swoje woreczki. Bardzo źle, by się to skończyło, gdyby nie przybył ktoś, kto nie słuchał złych czarownic. Zaczął po staremu, rozdawać Ciepłe i Puchate, inni poszli za jego przykładem i szczęście wróciło.
Jak myślisz co znajduje się w woreczkach z Ciepłym i Puchatym?
Ciepłe i Puchate to: pomoc innym, powiedzenie czegoś miłego, uśmiech, wysłuchanie, docenienie, pocieszenie… czyli to wszystko, co daje nam i innym szczęście.
A co jest w Twoim woreczku z Ciepłym i Puchatym?
Zachęcam abyś zastanowił/a się co Ty możesz zrobić lub powiedzieć swoim rodzicom, rodzeństwu, kolegom/ koleżankom oraz innym osobom. Możesz również wykonać swój woreczek z Ciepłym i Puchatym np. narysować, wyciąć worek i wypisać swoje pomysły. Myślę, że taki woreczek będzie Ci przypominał o tym, aby rozdawać Ciepłe i Puchate.
Na podstawie opowiadania „Cudowna historia słodkich czułości” B. Ferrero
AF
Przejdź całą trasę, wodząc wzrokiem lub palcem po liniach - w jedną i w drugą stronę. Jeśli masz możliwość i ochotę, możesz również wydrukować obie plansze i pokolorować figury.
MR
ZAGADKI
Problem dwóch monet
Maraton
Biegniesz w maratonie, meta - coraz bliżej. Wyprzedzasz zawodnika na drugiej pozycji, który teraz jesteś?
Sprawy do załatwienia
Na przyszły tydzień Paweł zaplanował obiad z przyjacielem, odwiedziny w galerii obrazów, wyjaśnienie sprawy w urzędzie i wizytę u dentysty. Cztery sprawy powinien załatwić jednego dnia. W który dzień tygodnia będzie to możliwe, jeżeli przyjaciel nie ma czasu w środę, urząd nie pracuje w weekendy, galeria nieczynna jest we wtorki, czwartki i weekendy, a dentysta przyjmuje tylko w czwartki, piątki i soboty?
Odpowiedzi:
Pierwsza to moneta 2 zł, a druga jest monetą 1 zł.
Jesteś drugi.
W piątek.
MR
Trochę ruchu dla maluchów ( i nie tylko)!
Za oknem widać już wiosnę, chyba jedną z lepszych pór roku. Liście się zielenią, ptaki
radośnie śpiewają, a słońce przesyła ciepłe uśmiechy. Rowery, rolki, deskorolki to pierwsza
myśl jaka mamy gdy zaczyna robić się ciepło i słonecznie. Niestety teraz te rzeczy muszą
poczekać aż sytuacja się uspokoi i będziemy mogli wyjść z domów.
Ale jak korzystać z jej uroków kiedy musimy siedzieć w domach?
Oto kilka przykładów zabaw i ćwiczeń ruchowych dla dzieci i nie tylko 😊
1) Żółwikowe wyścigi
Zabawa jest bardzo prosta i nie wymaga wielu przygotowań. Jedyne czego potrzebujecie to woreczki gimnastyczne lub poduszki oraz pomieszczenie, w którym możecie poruszać się na czworaka.
Wyznaczacie linie startu, ustawiacie się w klęku podpartym ( kolana i dłonie muszą dotykać podłogi), a na plecach kładziecie poduszkę albo woreczek (Waszą skorupkę). Idziecie na czworaka tak długo, aż poduszka spadnie Wam z pleców. Gdy tak się stanie, wstajecie i stópkami odmierzacie odległość od poduszki do linii startu.
Możecie próbować tak długo, aż uda Wam się przejść cały pokój i wrócić na linie startu!
2) Butelkowy tor przeszkód
W tej zabawie muszą uczestniczyć co najmniej dwie osoby. Przygotujcie kilka pustych plastikowych butelek i przepaskę na oczy.
Zacznijcie od sprawdzenia, że w pokoju jest sporo miejsca i nie stoją w nim przedmioty, o które możecie się potknąć podczas pokonywania toru przeszkód.
Gdy pokój jest gotowy, jedna osoba może ustawić butelki. Druga osoba uważnie przygląda się rozstawieniu „przeszkód”, a następnie zawiązuje sobie opaskę (może poprosić o to kogoś dorosłego lub drugiego uczestnika zabawy). Zadaniem osoby z zawiązanymi oczami jest przejście butelkowego toru przeszkód bez przewrócenia butelek! Gdy uczestnik, który ma zawiązane oczy skończy następuje zamiana.
Gdy już radzicie sobie z takim torem przeszkód możecie spróbować stworzenia trudniejszych przeszkód.
3) Przeprawa przez rzekę
Potrzebujecie trochę miejsca, kilka poduszek i dużo sprytu.
Wyobraźcie sobie, że podłoga jest rwącą górską rzeką, a Wy musicie przedostać się na drugi brzeg. Jak to zrobić? Najlepiej przeskakiwać po kamieniach (poduszkach), które pozwolą Wam przedostać się na drugą stronę.
Najpierw rozrzućcie po podłodze kilka poduszek, a następnie spróbujcie przeskakiwać z jednej na drugą, by znaleźć się na drugim końcu pokoju. Musicie bardzo uważać, żeby nurt rzeki Was nie porwał.
Powodzenia!
BD
Zaświeć się na niebiesko
2 kwietnia to szczególna data w kalendarzu, ponieważ od 2007 roku w tym dniu na całym
świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
Obchody tego dnia mają na celu podnoszenie wiedzy i świadomości dotyczącej autyzmu,
czyli ich głównym celem jest zwiększanie tolerancji. Ten dzień ma również na celu
pokazanie, że osoby z autyzmem są ludźmi takimi jak my, pomimo tego, że odbierają świat
nieco inaczej.
Symbolem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski. Dlatego w wielu miasta w
Polsce i na świecie reprezentacyjne budynki zostaną podświetlone na kolor niebieski.
W tamtym roku w Warszawie na niebiesko zaświecił się między innymi: Pałac Kultury i
Nauki, Złote Tarasy, Giełda Papierów Wartościowych czy Pałac Prezydencki.
Jak Ty możesz pokazać solidarność z osobami z autyzmem?
Jeśli masz Facebooka możesz tam dodać specjalną nakładkę na swoje zdjęcie profilowe! Tym małym gestem można pokazać, że jesteś z osobami z autyzmem.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat akcji „Polska na niebiesko” lub poczytać trochę o autyzmie to zapraszam tu:
BD
Dawno nie było takiego artykułu. Bardzo fajny wpis.
OdpowiedzUsuń